Zła sytuacja szpitala w Golubiu-Dobrzyniu
Kontrolerzy NIK stwierdzili liczne nieprawidłowości w zarządzaniu szpitalem, opóźniania w regulowaniu zobowiązań i brak właściwego nadzoru ze strony starostwa.
Delegaturę NIK w Bydgoszczy do kompleksowej oceny sytuacji szpitala w Golubiu-Dobrzyniu skłoniła analiza sprawozdań finansowych szpitala i informacje o pogarszających się warunkach pracy jego pracowników. W tym kontekście sprawdzono też sposób sprawowania nadzoru nad szpitalem przez samorząd powiatu. Kontrolą objęto okres od 1 stycznia 2020 r. do 25 kwietnia 2024 r.
W ocenie NIK kierownictwo szpitala nie podjęło wystarczających działań, aby poprawić trudną sytuację finansową placówki. Nie opracowało dokumentu diagnozującego problemy i wskazującego działania naprawcze, co zrobił dopiero powiat w grudniu 2023 r.
Zdaniem kontrolerów wsparcie szpitala przez powiat 10 mln zł w latach 2020-2023, z czego prawie 4 mln zł przeznaczono na inwestycje, nie mogło przynieść zadowalających efektów, bo szpital nie wdrożył skutecznych działań mających na celu obniżenie kosztów funkcjonowania czy zwiększenia przychodów.
Kontrola wykazała liczne nieprawidłowości w zarządzaniu szpitalem i jego finansami. Stwierdzono m.in. nierzetelne rozliczanie dotacji, nieterminowe regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów, pracowników i instytucji publicznych.
Pieniądze przekazane przez powiat w ramach dokapitalizowania, dopłat i objęcia udziałów szpitala umożliwiały dalsze funkcjonowanie placówki. Jednak starostwo nie zapewniło odpowiedniego nadzoru nad szpitalem.
Po kontroli NIK sformułowała szczegółowe zalecenia dla dyrektora szpitala, m.in. terminowe regulowanie zobowiązań szpitala, zwiększenie nadzoru na realizacją wymogów określonych w umowach i wypłacenie zaległych wynagrodzeń pracownikom. Wystąpiła również do starosty golubsko-dobrzyńskiego o wzmocnienie nadzoru nad szpitalem, w tym nad realizacją programu naprawczego.
NIK zawiadomiła prokuraturę w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw w związku z uporczywym naruszaniem praw pracowników wynikających z ubezpieczenia społecznego oraz nierównym traktowaniu w spłacaniu niektórych wierzycieli szpitala w sytuacji grożącej niewypłacalności.
Wystąpiono do policji w związku z podejrzeniem wykroczeń dotyczących opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w związku podejrzeniem przestępstwa skarbowego polegającego na nieopłaceniu podatku dochodowego od osób fizycznych. (PAP)
rau/ joz/