kategoria: Społeczne
8 czerwiec 2024

Ulicami miasta przeszedł 16. Marsz Równości

zdjęcie: Ulicami miasta przeszedł 16. Marsz Równości / fot. PAP
Tysiące osób wzięły udział w 16. Marszu Równości, który przeszedł w sobotę ulicami ścisłego centrum Wrocławiu. „Obok coraz większej rzeszy ludzi, dziś w marszu uczestniczą również instytucje i organizacje i robią to wreszcie bez lęku” – powiedziała PAP Alina Szeptycka pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania.

Tegoroczny Wrocławski Marsz Równości odbył się pod hasłem „Równość na horyzoncie”. „To oznacza, że nadal maszerujemy po równe prawa, czyli na przykład równość małżeńską, związki partnerskie, ochronę przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści, prawa dla tęczowych rodzin, ale też na przykład po ustawę o uzgodnieniu płci” – powiedziała PAP Alina Szeptycka pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania.

Szeptycka uważa, że zmiany społeczne i prawne gwarantujące równe prawa mniejszościom, w tym mniejszościom seksualny, są w Polsce „na horyzoncie”. „Ale nadal nasze podstawowe postulaty nie zostały spełnione” – powiedziała.

Pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania podkreśliła, że przez ostanie kilkanaście lat atmosfera towarzysząca staraniom społeczności LGBT+ o równouprawnienie uległa w stolicy Dolnego Śląska znacznej poprawie. „Zmieniło się bardzo dużo; na pierwsze Marsze Równości przychodziło kilkadziesiąt osób – to były aktywistki i aktywiści, było bardzo mało osób sojuszniczych. Ostatnie osiem lat to był czas mrocznych kampanii homofobicznych i wtedy coraz więcej osób zaczęło dołączać do nas, szczególnie w czasach strajków kobiet. Gromadziliśmy się wtedy pod wspólnym hasłem obrony wolności i demokracji” – wspominała Szeptycka.

Szeptycka zwróciła również uwagę, że widoczne jest dziś nie tylko uczestnictwo w Marszu Równości coraz większych rzeszy ludzi, ale też udział instytucji i różnych organizacji. „Robią to w końcu bez lęku” – powiedziała.

Wrocławski marsz został objęty patronatem m.in. prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, wojewody dolnośląskiego Macieja Awiżenia oraz ministra ds. równości Katarzyny Kotuli.

Wicewojewoda dolnośląski Piotr Kozdrowicki zwracając się do uczestników marszu podkreślił, że „w końcu po wielu mrocznych latach maszerujemy wspólnie”. „Przed Radą Ministrów dobiegają końca prace nad nowelizacją kodeksu karnego. Te prace zmierzają do tego, aby wszystkie akty nienawiści i przemocy przeciwko płci, tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, ale też przeciwko niepełnosprawności, były traktowane jako przestępstwa i były ścigane z urzędu. Po latach państwo polskie przestaje tolerować nienawiść w Polsce” – mówił Kozdrowicki.

Barwny korowód wyruszył z pl. Wolności i przeszedł ulicami ścisłego centrum Wrocławia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ lm/