reklama
kategoria: Religia
10 październik 2024

Księdzu Jerzemu w hołdzie

zdjęcie: Księdzu Jerzemu w hołdzie / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Procesja z Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki pod pomnik na włocławskiej zaporze zainauguruje w przyszły piątek (18 października) wojewódzkie obchody czterdziestej rocznicy śmierci zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłana Solidarności. Uroczystości odbędą się również w Górsku, Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Łubiance.
REKLAMA

 Ksiądz Jerzy w trudnych czasach konsekwentnie głosił, by na zło nie opowiadać złem, by zło dobrem zwyciężać. Własną postawą dawał świadectwo tej ewangelicznej zasadzie. Pozostaje dla nas symbolem niezłomności i wolności. Jego ostatnia droga i męczeńska śmierć wiążą go silnie z naszym regionem. Jesteśmy zobowiązani, by pamiętać – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W piątek (18 października) w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po mszy zaprezentowane będzie oratorium „Ks. Jerzy błogosławiony znad Wisły” autorstwa Piotra Pałki. W Górsku (19 października) msza święta, po niej droga krzyżowa z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego do miejsca uprowadzenia kapelana „Solidarności”, a następnie widowisko plenerowe „Zło dobrem zwyciężaj – dziedzictwo wolności bł. ks. Jerzego Popiełuszki”. Tego dnia w bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników koncert „Via Dolorosa” i msza święta.

Pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu w niedzielę (20 października) zostaną złożone kwiaty, w kościele pw. Ducha Świętego prezentacja widowiska słowno-muzycznego „Piąte nie zabijaj, Popiełuszko – ostatnie kazanie 40 lat później”. W kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łubiance koncert „Dobro nieskończone”.

Obchodom 40. rocznicy śmierci towarzyszyć będą wystawa (od 14 października) w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu przygotowana przez delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy „Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”, a także konferencja naukowa „Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa” organizowana we współpracy z Centrum Badania Historii Solidarności i Oporu Społecznego w PRL (17-18 października) w Urzędzie Marszałkowskim.

Urodzony w 1947 roku w Okopach (województwo podlaskie) bł. ks. Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia kapłańskie w 1972 roku. Służył w parafiach w Ząbkach, Aninie i Warszawie. Jako rezydent w warszawskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki od 1980 roku wspierał środowiska opozycji antykomunistycznej, a po wprowadzeniu stanu wojennego odprawiał msze święte za Ojczyznę.

W Górsku 19 października 1984 roku w drodze powrotnej z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. w parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, w trakcie zaplanowanej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa akcji został uprowadzony, dotkliwie pobity, zamknięty w samochodowym bagażniku, a następnie zamordowany. Jego zwłoki wyłowiono z Wisły przy zaporze wodnej we Włocławku. W 2010 roku został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.

Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku
https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/centrum-edukacji-mlodziezy-w-gorsku-zaprasza/) oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/muzeum-ksiedza-jerzego-popieluszki-we-wloclawku/).
Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, świątyni, w której ksiądz Jerzy sprawował ostatnią mszę. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik błogosławionego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.

Do grona honorowych obywateli województwa kujawsko-pomorskiego należy zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko. (https://kujawsko-pomorskie.pl/honorowi-obywatele-wojewodztwa/marianna-popieluszko/)
Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”
https://issuu.com/kujawsko-pomorskie/docs/ksiadz_jerzy_popieluszko_gra_wolnos)
(scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia w życiu kapelana Solidarności.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Golub-Dobrzyń
0.1°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Golubiu