Praca artykuł sponsorowany
12 sierpień 2022

Jaka jest sytuacja na rynku pracy w Golubiu-Dobrzyniu?

zdjęcie: Jaka jest sytuacja na rynku pracy w Golubiu-Dobrzyniu? / pixabay/597178
Praca w gminie Golub-Dobrzyń czeka między innymi na biologów i biotechnologów – wynika z corocznego badania Barometr zawodów, wykonywanego z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii we wszystkich powiatach i województwach w kraju. Kto jeszcze ma szansę na szybkie znalezienie etatu w tej części województwa kujawsko-pomorskiego?

Perspektywy pracy w Golubiu-Dobrzyniu

Golub-Dobrzyń stanowi największy ośrodek gospodarczy w powiecie i jako taki przyciąga osoby poszukujące zatrudnienia z całej okolicy. Tutejszy rynek pracy jest dość różnorodny. Największą grupę stanowią sklepy, hurtownie i punkty mechaniki samochodowej – łącznie 22% wszystkich prowadzonych działalności w gminie miejskiej. Sporo jest także przedsiębiorstw budowlanych (16,6%), firm oferujących różnorodne usługi, np. naprawy sprzętu domowego (9,3%), a także zakładów przemysłowych (8,9%, wg REGON, V 2022 r.). Również w skali powiatu golubsko-dobrzyńskiego widać dominację handlu i usług, budownictwa oraz przetwórstwa przemysłowego. Tak kształtujący się krajobraz gospodarczy okolicy ma znaczny wpływ na dostępność ofert pracy.

Praca w powiecie golubsko-dobrzyńskim – zapotrzebowanie firm

Zgodnie z przywołanym na wstępie badaniem Barometr zawodów w bieżącym roku pracodawcy z Golubia-Dobrzynia i innych miejscowości zlokalizowanych w powiecie mają duży kłopot ze znalezieniem chętnych do podjęcia zatrudnienia i zarazem mających odpowiednie kwalifikacje:

nauczycieli – języków obcych, przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, a także nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,

pracowników ochrony zdrowia – lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,

pracowników przetwórstwa przemysłowego – stolarzy, spawaczy, ślusarzy, krawców,

kierowców ciężarówek,

samodzielnych księgowych,

biologów i biotechnologów.

Z drugiej strony trudności ze znalezieniem atrakcyjnych ofert pracy w Golubiu-Dobrzyniu mogą mieć osoby z wykształceniem ekonomicznym oraz chętni do wykonywania zawodu sprzedawcy/kasjera.

Statystyki rynku pracy

Województwo kujawsko-pomorskie należy do regionów o stosunkowo wysokim poziomie bezrobocia na tle kraju. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w końcu czerwca 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła:

w Polsce – 4,9%,

w województwie kujawsko-pomorskim – 6,9%.

W obrębie województwa widoczne jest duże zróżnicowanie terytorialne, jeśli chodzi o poziom bezrobocia i dostępność miejsc pracy. Najwyższą stopę bezrobocia notuje się w powiecie radziejowskim (12,9%, z liczbą bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy – 2 tys.). Na przeciwnym biegunie statystyki znajduje się miasto Bydgoszcz, ze wskaźnikiem na poziomie zaledwie 2,0% (i liczbą zarejestrowanych w PUP bezrobotnych 3,5 tys.). Jeśli chodzi o powiat golubsko-dobrzyński, bezrobocie wciąż jest w nim wysokie (9,9% i 1,8 tys. osób ze statusem bezrobotnego). W ostatnich miesiącach obserwowano jednak wyraźny spadek wskaźnika. Dla porównania, w styczniu br. stopa bezrobocia była na poziomie 10,9%, zaś przed rokiem, czyli w czerwcu 2021 r. – 11,1%.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Golub-Dobrzyń
15.2°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:31
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Golubiu