1 wrzesień 2011

Plony zebrane, czas na dożynki

zdjęcie: Plony zebrane, czas na dożynki / Mieszkańcy Cieszyn i okolicznych wsi z pewnoscią długo nie zapomną tegorocznych Dożynek.
Uroczystości dożynkowe w Cieszynach zaczęły się w południe i trwały do późnych godzin wieczornych. Chętnych na wspólną zabawę nie brakowało.
W niedzielę, 28 sierpnia cała gmina zjechała do Cieszyn, żeby świętować Dożynki. Uroczystości zaczęły się w południe i trwały do późnego wieczora. Po ciężkiej pracy trzeba bowiem odpocząć, a po odpoczynku czas na  zabawę. Dlatego tego dnia, czego jak czego, ale dobrych humorów z pewnością nie brakowało.

Około godziny 12:30 mieszkańcy Cieszyn i okolicznych wsi oraz goście przemaszerowali spod krzyża przydrożnego do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie złożono wieńce dożynkowe. Dodajmy, że w tym roku było ich aż 17. Spośród nich wybrano dwa najpiękniejsze. Laury zebrało Koło Gospodyń Wiejskich w Cieszynach za wieniec tradycyjny oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Podzamka Golubskiego za wieniec nowatorski. Uczestnikom korowodu przygrywała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogrodzie.

Ruszyli w tany

Po Mszy Świętej przed publicznością wystąpiła młodzież szkolna. Artyści zebrali gromkie oklaski. Podobnie jak zwycięzcy konkursów "Estetyczna Wieś", "Piękna Zagroda" i "Zadbany Obiekt Użyteczności Publicznej". W pierwszej z wymienionych konkurencji zwyciężył Nowogród. Cieszyny natomiast zajęły drugie miejsce. Za najpiękniejszą zagrodę uznano obiekt Jerzego Wojciechowskiego. Ponadto laury zebrał również Sklep Spożywczy Iwony Barylskiej.

Po części oficjalnej, czas na biesiadowanie. Można było posmakować specjałów tradycyjnej, polskiej kuchni, przyjrzeć się występom zespołów ludowych, a także spróbować szczęścia w loteriach i konkursach.

Warto dodać, że do tańca nikogo nie trzeba było namawiać. Goście bawili się w rytm muzyki zespołu Miando z Wrock, aż do ostatnich taktów zagranych przez grupę.