Region gotowy do nadchodzącej zimy
W poniedziałek odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego poświęcone przygotowaniu regionu do nadchodzącej zimy.
Po jego zakończeniu wojewoda zapewniła, że wszystkie służby są gotowe do sezonu zimowego. „Zima, jak co roku, wiąże się z możliwymi utrudnieniami z powodu obfitych opadów śniegu czy niskich temperatur. Te zagrożenia mogą wystąpić na drogach czy dotyczyć osób bezdomnych” – dodała wojewoda.
Leniart zaznaczyła, że w czasie posiedzenia zespołu kryzysowego był analizowany stan przygotowań wszystkich służb i instytucji do sezonu zimowego. „Wszystkie służby zadeklarowały gotowość do sezonu zimowego. Uczuliliśmy m.in. inspekcję nadzoru budowalnego na sytuację, kiedy na dachach obiektów wielkopowierzchniowych może zalegać śnieg” – podkreśliła Leniart.
Wojewoda dodała, że analizowane były kwestie związane z sytuacją osób bezdomnych i niepełnosprawnych. Leniart powiedziała, że do samorządów skierowane zostały wnioski, aby służby społeczne zwróciły na te osoby szczególną uwagę.
Obecny na konferencji prasowej komendant wojewódzki policji nadinsp. Dariusz Matusiak zapewnił, że działania funkcjonariuszy w czasie zimy przede wszystkim skupiają się na zapewnieniu pomocy osobom tego potrzebującym, w tym bezdomnym.
„Podkarpacka policja jest przygotowana do wszelkiego rodzaju działań. Codziennie do dyspozycji mieszkańców jest ok. 2,9 tys. policjantów. Jeśli będzie taka potrzeba zostaną zadysponowane kolejne siły policyjne” – dodał nadinsp. Matusiak. O tym, że do zimy przygotowani są również podkarpaccy strażacy mówił na konferencji zastępca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia.
„Zostały przeprowadzone inspekcje techniczne jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, do którego należą również jednostki OSP. Jesteśmy w pełni gotowi nie tylko do działań w okresie zimowym, ale przez cały rok, przez całą dobę, każdego dnia” – podkreślił st. bryg. Marczenia.
W regionie funkcjonuje 27 placówek, które udzielają wsparcia m.in. osobom bezdomnym. Dysponują one 815 miejscami stałymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 151 osoby, co daje łącznie 966 miejsc.
Jak wynika z ubiegłorocznych ankiet przeprowadzonych w ośrodkach pomocy społecznej i centrach usług społecznych w województwie podkarpackim jest ponad 1 tys. osób bezdomnych.
Na konferencji przypomniano również, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ apiech/