reklama
kategoria: Kobieta
22 czerwiec 2021

Bierzemy bób pod lupę dietetyka

fot. nadesłane
Sezon na bób w pełni. Ta roślina strączkowa, znana powszechnie zarówno w Afryce, Europie jak i na Bliskim Wschodzie, jest obecnie jednym z chętniej kupowanych produktów na miejscowych bazarach. Dowiedz się, dlaczego warto włączyć bób do wakacyjnej diety.
REKLAMA
    • Budulec dla mięśni

Bób sprzyja budowaniu masy mięśniowej, dlatego powinny uwzględnić go w swym menu osoby dbające o muskulaturę. Jest on doskonałym źródłem białka, a także aminokwasu zwanego lewodopa, który podnosi poziom testosteronu oraz nasila syntezę hormonu wzrostu. Oba te hormony są niezbędne w budowaniu masy mięśniowej.

    • Wzmocnienie dla układ krążenia

Bób ma niewiele sodu, za to jest bogaty w potas. Zawiera ponadto rozpuszczalny błonnik, który sprzyja redukcji poziomu cholesterolu we krwi. Dzięki takim składnikom pomaga regulować ciśnienie krwi i chroni przed rozwojem miażdżycy.

    • Pogromca apetytu

Bób zapobiega przejadaniu się, może pomóc kontrolować wagę i zapewnić na długo uczucie sytości – wszystko to dzięki wysokiej zawartości białka i błonnika rozpuszczalnego. Dwie garście bobu dostarczają około 9 g błonnika, czyli prawie 1/3 dziennej zalecanej dawki (25-35 g) tego składnika.

    • Urozmaicenie dla wegetarian

Bób, podobnie jak inne rośliny strączkowe, zawiera dużo białka – aż 7,60 g w 100 g ugotowanego bobu. Jako że białko roślinne stanowi doskonałą alternatywę dla białka pochodzenia zwierzęcego, bób jest dla wegetarian świetnym urozmaiceniem codziennej diety w okresie letnim.

    • Ochrona układu nerwowego

Bób stanowi bardzo dobre źródło witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego. Składniki te są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego. Witamina B1 usprawnia myślenie i poprawia pamięć, z kolei witamina B6 ułatwia przyswajanie magnezu i jest niezbędna do wytwarzania neuroprzekaźników.

    • Sprzymierzeniec przyszłych mam

Kobiety przygotowujące się do ciąży oraz te już oczekujące narodzin dziecka powinny zwrócić szczególną uwagę na zawartość kwasu foliowego w swojej diecie, gdyż jego odpowiedni poziom zapobiega wadom cewy nerwowej u noworodka.

    • Komu nie jest zalecany bób?

Bobu nie powinny jeść osoby cierpiące na dnę moczanową, zawiera on bowiem składniki purynowe, które przyczyniają się do powstawania kamieni szczawianowych w nerkach.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Golub-Dobrzyń
4.4°C
wschód słońca: 07:27
zachód słońca: 15:35
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Golubiu